Na této stránce jsou prezentovány výsledky projektu
Národnostní diverzita na mapách českých zemí – kartografický obraz a realita, který byl podpořen v roce 2020 z programu Strategie AV 21, Paměť v digitálním věku, 2020, Digital Humanities – zpřístupňování, uchovávání a záchrana pramenů v digitálním věku.
Řešitelka projektu: Jitka Močičková, Historický ústav Akademie věd ČR, v. v. i.
VÝSTUPY
Výsledky výzkumu problematiky kartografického znázorňování česko-německé národnostní hranice v období 19. a 1. poloviny 20. století shrnuje studie Stanislav HOLUBEC – Jitka MOČIČKOVÁ, Zobrazování česko-německé národnostní hranice na mapách v období cca 1820–1940, Historická geografie 46/2, 2020, s. 283–340. (ke stažení zde)
Mapové aplikace
Mapové aplikace vytvořené v prostředí geografických informačních systémů (GIS) ukazují, do jaké míry se odlišovalo znázornění česko-německé národnostní hranice na jednotlivých mapách české, německé i rakouské provenience v období od poloviny 19. století do 30. let 20. století. Umožňují vzájemně komparovat konkrétní průběh této hranice na třech desítkách vybraných národnostních map a sledovat tak míru manipulace v rámci kartografické produkce jednotlivých národů. Ve výběru figurují jak mapy znázorňující etnickou hranici korektně, tak mapy vysoce manipulativní. Zasazení do širšího historického kontextu usnadňují připojené vrstvy soudobého administrativního členění státu (státní nebo zemské hranice, hranice krajů a okresů).
Databáze map
Databáze map zobrazujících česko-německou národnostní hranici v období ca 1820-1940 přináší podrobný bibliografický popis téměř tří stovek map, na kterých je česko-německá národnostní hranice zachycena. Kromě standardních bibliografických údajů poskytuje také informace o uložení map (české i zahraniční paměťové instituce) a případně i odkazy na jejich digitální kopie v různých virtuálních mapových sbírkách.