Český historický atlas ‒ základní a aplikovaný výzkum v historické kartografii
Dějepisné (též historické nebo rekonstrukční) mapy k českým a obecným provázejí odborníky, žáky, studenty i poučenou či laickou veřejnost již více než dvě staletí. V Česku jsou od poloviny 20. století vydávány vědecké dějepisné atlasy, řady školních dějepisných atlasů a školních nástěnných map, později i dějepisné atlasy pro veřejnost, původní nebo překladové. Dějepisné mapy se rovněž staly součástí odborné literatury (vědeckých publikací či studií jako výstupů základního výzkumu) a školních učebnic.
Český historický atlas je projektem aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI II) Ministerstva kultury, identifikační číslo DG16P02H010, na léta 2016‒2020. Navazuje na spolupráci Historického ústavu AV ČR a Katedry geomatiky FSv ČVUT v oblasti atlasové historické kartografie. Hlavním výstupem projektu je elektronický mapový portál Český historický atlas, věnovaný českým a československým dějinám v mezinárodních souvislostech, vytvořený jako webová mapová aplikace s využitím nejmodernějších technologií GIS. Otevírá odborné i široké veřejnosti, žákům a studentům, nestandardní, v České republice dosud nerealizovaný přístup k výsledkům historického výzkumu prostřednictvím elektronické historické kartografie.
Elektronické historické (dějepisné) mapy a atlasy, přístupné na internetu, jsou studenty a veřejností velmi žádané. Přesto bylo zatím možné využívat jen internetové atlasy zahraniční, které informují o českých a československých dějinách spíše povšechně a často zkresleně, případně dílčí historické mapy mnohdy laických autorů, obsahující řadu rozporuplných údajů. Často neprofesionální a neetická tvorba historických (dějepisných) map je charakteristická především neznalostí historických faktů. Až na výjimky je autorství map anonymní, nejsou respektovaná autorská práva tak, jak je stanovuje Autorský zákon v České republice a mapy se přebírají a upravují z různých, převážně neuvedených zdrojů. V obsahu map lze nalézt i osobní, často nacionálně či jinak ideologicky zbarvené smýšlení anonymních autorů.
Portál Český historický atlas prezentuje historické vědy v kontextu moderní kartografie. Historická fakta jsou v mapách zpracována na základě základního a aplikovaného výzkumu, uvedeny jsou odkazy na odbornou literaturu a vyobrazení. Tvorbě portálu předcházela publikace Český historický atlas, vydaná v roce 2019, která prezentuje historickou kartografii formou analogových (tištěných) prací. Obsahuje historické mapy s historicky významnými a celospolečensky atraktivními tématy, zejména k období 20. století, prohlubujícími obsah Akademického atlasu českých dějin s důrazem na dosud nezpracovanou problematiku. Nabízí pohled na dějinný vývoj v čase a prostoru tak, jak jej umožňují tištěné (analogové) analytické i syntetické mapy, s určitou mírou statičnosti, ale zároveň s předností stability tištěných médií oproti internetovým. Základem tištěného atlasu se stala mapa se specializovaným obsahem (Nmap) s názvem Soubor dějepisných map k českým dějinám 20. století. Atlas získal několik významných ocenění: Cenu Akademie věd ČR za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v roce 2019 (udělila předsedkyně Akademie věd ČR prof. Eva Zažímalová), cenu Mapa roku 2019 v kategorii Atlasy, soubory a edice map (udělila Česká kartografická společnost) a Cenu nakladatelství Academia za rok 2019 v kategorii původní vědecká nebo populárně-naučná práce za rok 2019.
V následujících přednáškách se můžete seznámit s projektem Český historický atlas, kdy si při práci na tištěném i elektronickém atlasu řešitelé během uplynulých pěti let kladli řadu otázek a hledali odpovědi.