Eva Semotanová
Upravená studie Evy Semotanové, Dějepisné mapy – zkreslený obraz historického poznání? Z dějin geodézie a kartografie 19, Praha 2018, s. 7‒17, dedikace na projekt NAKI II, Český historický atlas, č. DG16P02H010
Historické mapy, součást dějin kartografie
Historické (též dějepisné) mapy k českým dějinám se od poloviny 19. století vydávaly formou historických atlasů, jako přílohy v odborné literatuře či samostatné mapové listy, převážně se však jednalo o mapy územního vývoje českých zemí, např. k období Přemyslovců či Lucemburků. Od poloviny 20. století jsou vydávány vědecké historické atlasy, řady školních historických atlasů a školních nástěnných map; po roce 1989 začaly vznikat i historické atlasy pro veřejnost, původní nebo překladové. Historické mapy se rovněž staly součástí odborné literatury (vědeckých publikací či studií jako výstupů základního výzkumu) a školních učebnic. Výsledky základního výzkumu se tak průběžně transformují do kartografických děl pro školy a veřejnost. Odborníci pracují také s termínem rekonstrukční mapy, který zahrnuje širší škálu tematických map, dotýkajících se kromě historických věd i dalších příbuzných oborů. Je používán např. v historické geografii při studiu historických krajin.
Ne vždy však mohou odrážet kartografická díla pro školy a veřejnost aktuální výsledky historického bádání. Důvodem není jen delší periodicita vydávání školních kartografických děl a map v učebnicích, ale někdy i rozdílný postoj autorů těchto děl k vybraným otázkám českých dějin a vnímání dobového historického diskursu (obecně přijímaný výklad určitého tématu českých či obecných dějin s ohledem na úroveň poznání a shodu nad výsledky výzkumu), případně „usazení“ a přijetí nových teorií a tvrzení v historických vědách. Učebnice dějepisu, školní historické atlasy či nástěnné mapy jsou opakovaně vydávány na základě schvalovací doložky ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Z nakladatelského pohledu (celková náročnost tvorby historických map) jsou proto publikovány v jen mírně aktualizované podobě řadu let. V posledních asi dvou desetiletích se historické mapy k různým tématům z českých dějin začaly objevovat také na internetu (viz dále).
Historické mapy jsou nejen tematickými kartografickými díly, ale patří rovněž do dějin kartografie, neboť mnohé z nich lze již považovat za mapy staré a časová hranice, která je do dějin kartografie zařazuje, se stále posouvá směrem k současnosti.
Zkreslování mapového obsahu
Historické mapy často odrážely a odrážejí dějiny českých zemí velmi zkresleně, a to z několika důvodů: 1. s postupujícím poznáním v historickém bádání jsou mnohé údaje na historických mapách, které vznikaly před mnoha desetiletími, ale třeba i před několika lety, zastaralé. Nové poznatky mění historický diskurs (vysvětlení termínu výše). Je proto zřejmé, že s každou takovou změnou již obsah historické mapy neodpovídá současnému pohledu na sledovanou problematiku. Snad nejvýrazněji se tato skutečnost odráží v mapách, zachycujících dějiny pravěku, případně raného středověku, kde archeologický výzkum postupuje velmi progresivně a s každým novým významným nálezem ztrácí historické mapy, věnované této problematice, na aktuálnosti. Ale rovněž možnost studovat po roce 1989 zahraniční písemné historické prameny posunula výklad některých dějinných událostí a procesů v českých zemích napříč staletími; 2. paralelně s obecně uznávaným stavem historického diskursu může existovat jiný výklad určité tematiky, případně nemusí být nejnovější úroveň diskursu akceptovaná nebo šířeji známá a na historických mapách se pak odrážejí diskursy jiné nebo již překonané; 3. obsah historických map ovlivňují ideologické proudy a doktríny totalitních režimů, na mapách jsou podávány vybrané informace, upravené (deformované) tak, aby ideologicky působily na historické vědomí společnosti – žáků, studentů a odborné i laické veřejnosti; 4. neprofesionální a neetická tvorba historických map k českým dějinám na internetu; zde je patrná častá neznalost historických faktů, až na výjimky je autorství map anonymní, nejsou respektována autorská práva tak, jak je stanovuje Autorský zákon v České republice a mapy se přebírají a upravují z různých, převážně neuvedených zdrojů. V obsahu map lze nalézt i osobní, často nacionálně či jinak ideologicky zbarvené smýšlení anonymních autorů. V každé epoše českých dějin, znázorněné na mapách, lze zaznamenat některý ze čtyř výše uvedených důvodů zkreslování kartografického obsahu.
Období pravěku
Pro období pravěku je charakteristická nepřetržitá a v poslední době rychlá změna kartografického obsahu díky průběžně aktualizovaným výsledkům archeologického výzkumu, využívajícím zejména v posledních desetiletích řadu nových metod a pracovních postupů (např. laserové skenování krajiny). Delší časový odstup mezi kartografickým zpracováním pak názorně odráží vývoj poznání o dějinách pravěku na historických mapách. Výrazné rozdíly co do obsahu map lze představit např. v odstupu půl staletí v Atlasu československých dějin z roku 1965 a v Akademickém atlasu českých dějin z roku 2014. Např. mapa č. 1 b) Osídlení území ČSSR ve starším a středním paleolitu (Atlas československých dějin) obsahuje mnohem méně lokalit významných nalezišť než o půl století mladší mapa z Akademického atlasu českých dějin, nazvaná Osídlení českých zemí v paleolitu (starší době kamenné). Počátek paleolitu v českých zemích klade Atlas československých dějin do roku 300 000 př. n. l., zatímco Akademický atlas českých dějin do roku 2 500 000 před současností; přitom před starší paleolit posouvá ještě paleolit nejstarší. Datace 1 800 000, uvedená na mapě v Akademickém atlasu českých dějin, určená s pomocí paleomagnetického datování, se vztahuje k nálezu zatím nejstarších dokladů o existenci příslušníka roku homo v Berouně-Závodí, které byly odhaleny při stavbě dálnice Praha-Plzeň. Je zde patrný zřetelný posun v bádání a použitých metodách, které mimo jiné výrazně aktualizovaly tematický obsah mapy z roku 2014.
K nejnovějším internetovým aplikacím pod hlavičkou digital humanities a Archeologického ústavu Akademie věd ČR, patří Archeologická mapa ČR, informační systém pro sběr, správu a prezentaci dat o archeologických výzkumech na území Česka. Data rovněž obsahují údaje o archeologických lokalitách, zjištěných povrchovým i dálkovým průzkumem. Jakkoliv se nejedná o tradiční kartografické dílo, patří k těm internetovým zdrojům, které (spíše výjimečně) skýtají seriózní, na vědeckých podkladech založené prostorové údaje k dějinám pravěku českých zemí.
Období středověku
Pro období středověku, zejména raného a vrcholného, je v kartografickém znázornění patrná paralelní názorová různost, její přesahy a prolínání. Zde uvedené příklady rozdílných kartografických pojetí téže problematiky se týkají se:
  
1. map českých kmenů (8. století),
Mapy rozdělení Čech na kmeny a jejich regiony v 8. století
Rozdělení Čech na kmeny a jejich regiony v 8. století patří k tématům z českého raného středověku, zachyceným na mapách od druhé poloviny 19. století a zároveň přitažlivým po odbornou i laickou veřejnost svojí vazbou na českou mytologii. Domácí dějepisectví zastávalo v různých variantách (až na Františka Palackého) téměř do konce 20. století názor, že Čechy byly v 8. století rozděleny na oblasti, obývané různými slovanskými kmeny, např. Čechy, Zličany, Lučany nebo Doudleby, a to na základě studia Kosmovy Kroniky české. Proti této teorii se vymezil historik Dušan Třeštík v devadesátých letech 20. století. Konstatoval, že v prostoru Čech existoval jeden jediný kmen Čechů s více knížaty. Jeho názory se postupně v soudobém historickém diskursu etablovaly natolik, že až na výjimky potlačily dosavadní přesvědčení o regionálním dělení Čech na kmenová území. Jak se proměny těchto názorů odrážely v kartografickém znázornění?
V roce 1868 zakreslil rozdělení Čech na kmenová území archeolog Jan Erazim Vocel, zakladatel české archeologie, kulturní historik a národní buditel. Mapku Čechy v VIII. a IX. věku připojil jako přílohu ke své práci Pravěk země České. Čechy rozdělil na kmenová území, mimo jiné na území Čechů, Zličanů, Pšovanů, Děčanů, Doudlebů a dalších. Ve školních historických atlasech první poloviny 20. století (např. Historicko-zeměpisný atlas školní z roku 1921) se vyskytují názvy českých kmenů na mapě České kmeny v 10. století. Autoři tak považovali existenci těchto kmenů za oprávněnou ještě v období Velkomoravské říše a vzniku českého státu.
Od poloviny padesátých let (a ještě v osmdesátých letech) 20. století zastával myšlenku kmenových území významný český archeolog Rudolf Turek; jeho kartografické znázornění se pak opakovalo v mnoha odborných publikacích. Na rozdíl od Erazima Vocela však znázornil území Doudlebů na výrazně větším prostoru, zahrnujícím celé jižní Čechy i část Čech západních.
Vědecký Atlas československých dějin z roku 1965 zobrazil na mapě 3b) Etnické poměry ve střední Evropě do počátku X. století pouhé názvy kmenů, Doudlebi přitom dle mapy obývali obdobný rozsah Čech, jak jej stanovil Rudolf Turek. Školní historické atlasy, vydané po polovině 20. století, kmenovou teorii reflektovaly, kladly však členění země na kmeny již do 6. století nebo umístily do mapy jen názvy dvou kmenů, Čechů a Zličanů, bez vymezení hranic.
Od druhé poloviny devadesátých let 20. století, kdy v historickém diskursu převážil názor Dušana Třeštíka, se mapy kmenových území nevyskytují ani ve vědeckých, ani ve školních historických atlasech. Přesto se stále v některých pracích rozdělení Čech na kmeny objevuje; laická, ale zčásti i odborná veřejnost spatřuje v existenci českých kmenů historickou tradici ve spojení se starými pověstmi českými. Archeolog Petr Randus publikoval na internetu mapu Předpokládaná česká kmenová území (po korekci). 8. až 11. století s podnázvem Předpokládaná kmenová území. Poslední verze teorie o českých kmenech podle Rudolfa Turka (1982, s. 40) s korekcí Petra Randuse (2007). V textovém komentáři vysvětlil návrhy změn území českých kmenů ve vztahu k mapě Rudolfa Turka a jednoznačně se přitom s teorií o českých kmenech ztotožnil.
  
2. Velkomoravské říše (9. a počátek 10. století) a
Mapy Velkomoravská říše v 9. a na počátku 10. století
Mnohem výrazněji jsou – oproti mapám českých kmenů – patrné rozdíly v kartografickém znázornění Velkomoravské říše (Velké Moravy) v 9. a na počátku 10. století. Velká Morava se těší velké pozornosti odborné i laické veřejnosti, zejména s ohledem na charakter říše jako významného předstátního celku na území Česka, na cyrilometodějskou tradici, osobnost knížete Svatopluka I. (pověst o Svatoplukových prutech) a rovněž na exkluzivní archeologické nálezy typu skvostně zdobených zlatých či stříbrných gombíků, reliktů církevní architektury apod. Zachytit kartograficky hranice Velké Moravy je však velmi obtížné. Písemné doklady podávají o velkomoravském území jen velmi skromné a z kartografického hlediska nepřesné údaje. Badatelé proto převážně pracují s výsledky archeologického výzkumu, který napomáhá prostor tehdejší říše konkretizovat. S datací historických map Velké Moravy se v průběhu 20. století liší i znázornění jejího rozsahu.
Jádro Velké Moravy je na většině historických map situováno do moravských úvalů a Ponitří v okolí hlavních historicky doložených mocenských center, Starého Města u Uherského Hradiště, Valů u Mikulčic a Nitry. Poměrně shodně jsou zobrazovány Čechy, připojené k Velké Moravě ve třetí čtvrtině 9. století. Další, na Velké Moravě údajně závislá území, jsou obvykle zakreslena rozdílně a liší se záběrem území na východním Slovensku a v příhraničních prostorách s dnešním Německem, Polskem a Maďarskem. Vyznačení dalšího území s nejistou příslušností k Velké Moravě (dnešní polské Slezsko a oblast jižně od Balatonu) je již co do umístění hraničních čar do map pouhou spekulací.
Jen velmi rámcově, linií, která je přerušovaná, vymezuje hranice Velké Moravy jedna z jejích nejstarších historických map v Historicko-zeměpisném atlasu školním z roku 1921. Je zřejmé, že dosavadní poznatky o rozsahu říše neumožňovaly přesnější kartografické zpracování, soustavnější výzkum zde začal teprve od roku 1928 a pokračoval zvláště od konce čtyřicátých let 20. století. Je to jistě jeden z důvodů, proč souvisleji zachycují prostor Velké Moravy historické mapy až od druhé poloviny 20. století, kdy archeologický výzkum v prostoru Valů u Mikulčic výrazně pokročil a dodnes se Velká Morava těší v archeologické komunitě velké pozornosti.
Poměrná shoda v kartografickém znázornění Velké Moravy panuje u map z Atlasu československých dějin (1965), školních historických atlasů před i po roce 1989 (s výjimkou Dějepisného atlasu pro 5. ročník z roku 1980 a později), z Akademického atlasu českých dějin a z publikace Pavla Kouřila a kolektivu Velká Morava a počátky křesťanství (obojí z roku 2014) – zde je zřetelný větší přesah území do prostoru tehdejších srbských kmenů (část dnešního Saska).
Naopak velké rozdíly jsou patrné u mapy Velké Moravy v Přehledu československých dějin z roku 1960, kde severozápadní část závislého území vybíhá do dnešního Saska poměrně hluboko. Podobně jsou zakresleny tyto hranice na mapě Dějepisného atlasu pro 5. ročník z roku 1980. V Přehledu dějin Československa z roku 1980 část tohoto území zcela chybí. Odlišné jsou i hranice Velké Moravy na mapě v Dějinách zemí koruny české, svazek z roku 1992, a to téměř ve všech směrech od jádra říše. Slovenští historikové obvykle situují jádro Velké Moravy do Nitry a Ponitří a rozšiřují její území výrazně na jihovýchod přes Maďarsko až k Bulharsku, příkladem může být mapa v monografii Petera Könyi z roku 2013.
Bohužel za pokleslou „lidovou tvořivost“ lze označit nejrůznější přehledné mapky Velké Moravy, prezentované na internetu. Je politováníhodné, že se za historické mapy vydává změť pouhých náčrtků bez textového výkladu a uvedení zdrojů, včetně nacionalistických komentářů. Výjimku tvoří např. internetová mapa Územní vývoj Velké Moravy v letech 855‒892 z portálu Moravia Magna, kde jsou rovněž prezentovány mapky českých kmenů Petra Randuse (viz výše). Tento portál lze považovat za součást popularizačních materiálů k české historii.
  
3. panství Slavníkovců (konec 10. století)
Mapy panství Slavníkovců na sklonku 10. století
Slavníkovci a jejich panství (doména) rezonuje v historiografii českých dějin raného středověku již od poloviny 19. století. Podle kronikáře Kosmase, z něhož historikové výrazně čerpali, se Slavníkovské panství rozkládalo na poměrně velké části Čech: Sídlem tohoto znamenitého knížete byla Libice, ležící v místě, kde řeka Cidlina tratí své jméno, ústíc do volnějšího toku Labe. Knížectví jeho mělo tyto hranice: na západ proti Čechám potok Surinu a hrad, ležící na hoře, jež slove Oseka, při řece Mži. Rovněž na jižní straně proti Rakousům tyto pomezní hrady: Chýnov, Doudleby a Netolice až doprostřed hvozdu; k východu proti zemi moravské hrad pod pomezním hvozdem ležící, jménem Litomyšl, až k potoku Svitavě, tekoucím středem hvozdu; na sever proti Polsku hrad Kladsko, ležící nad řekou Nisou.
Tato teorie se odrážela v odborné literatuře až do devadesátých let 20. století, v kartografickém znázornění se objevila teprve po polovině 20. století. Jejím zastáncem byl především již jmenovaný archeolog Rudolf Turek. Přestože v osmdesátých letech 20. století představy o menším rozsahu Slavníkovského panství do kartografického znázornění již pronikaly, teprve po Turkově smrti roku 1991 se archeologové s ohledem na nové archeologické nálezy a poznatky začali od této teorie razantně odklánět a postupně formovali nový pohled na Slavníkovské panství, jehož prostor výrazně zmenšili na okolí Libice nad Cidlinou a Malína.
Kartografické znázornění Slavníkovského panství se poprvé objevilo ve Školním atlasu československých dějin z roku 1959, a to v jeho maximálním rozsahu dle Kosmase a Rudolfa Turka. Ve vědeckém Atlasu československých dějin z roku 1965 je Slavníkovské panství zachyceno jen velmi schematicky na dvou vedlejších mapkách malých měřítek v rámci mapového listu č. 4 Politické poměry za raného a vrcholného feudalismu, avšak rovněž ve zmíněném rozsahu.
Zmenšení Slavníkovského panství lze spatřit již v Dějepisném atlasu pro 5. ročník z roku 1980, kde je na mapě s názvem Český stát v 10.–12. století vyznačeno dané území jako ovál kolem Kouřimi a Libice o poloměru asi deseti až dvaceti kilometrů. Je zřejmé, že souběžně vycházející školní historické atlasy znázorňovaly slavníkovské panství odlišně, pravděpodobně s ohledem na rozdílnost autorů a přijímání variabilních odborných názorů na danou problematiku. Od devadesátých let 20. století se do školních historických atlasů pro základní a střední školy a posléze i do atlasů pro veřejnost promítly změny v pojetí dějinného vývoje a posun historického diskursu. Rozsah slavníkovského panství se na mapách dále zmenšoval a Kouřim do území Slavníkovců nebyla zahrnuta. V Akademickém atlasu českých dějin je této problematice věnována mapa Jana Zelenky II.5 Kosmův popis slavníkovského panství – fikce versus realita. Rozsah panství je omezen na širší okolí dvou dosud jediných prokazatelně „slavníkovských“ hradišť – Libice a Malína. Internetové znázornění Slavníkovského panství se od soudobého diskursu nikterak neodlišuje.
V kartografickém znázornění Slavníkovské domény lze tedy od poloviny 20. století spatřovat tři hlavní směry: znázornění největšího myšleného rozsahu podle Kosmase, znázornění menšího rozsahu s Kouřimí a znázornění menšího rozsahu bez Kouřimi. Odraz názorových změn se v tomto případě vyskytuje již od osmdesátých let 20. století, celé desetiletí před vymezeními proti teorii Rudolfa Turka v odborné literatuře.
Nové poznatky historických věd a celkový posun poznání se v těchto tématech projevovaly postupně, často ve fázovém posunu či dokonce existovaly paralelně různé kartografické verze. Nedostatek dochovaných (a již důkladně probádaných) písemných pramenů spolu s absencí mapových zdrojů rovněž neumožňoval připravit dostatečně precizní podklady pro kartografické znázornění a mnohdy bylo třeba spolehnout se jen na výsledky archeologického výzkumu, které se léty průběžně měnily.
Období novověku
Pro období novověku, zejména pro druhou polovinu 20. století, se na řadě historických map projevil před rokem 1989 vliv ideologických proudů a doktrín, vyjádřený prostřednictvím preferencí vybraných témat z národní historie (např. husitství a dělnického hnutí), zvýraznění tažení Rudé armády při osvobozování Československa v letech 1944 a 1945, potlačování zákresu postupu americké armády na území Čech apod. Interpretace historických jevů a procesů tak byla prostřednictvím historických map cíleně upravována.
Obecné problémy kartografického znázornění dějin českých zemí
K obecně daným problémům kartografického znázornění dějin českých zemí, především na mapách malých měřítek v atlasových dílech, patří zejména znázornění bitev, vojenských tažení a válečných operací napříč staletími – od středověku (husitské bitvy a tažení) přes raný novověk (třicetiletá válka, války slezské, válka sedmiletá, napoleonské války apod.) až k novověku (první a druhá světová válka). Obvyklá změť pohybových značek ‒ šipek a směrovek různých délek, šířek a barev ‒ jejichž správný směr a průběh lze jen těžko ověřit v dostupných historických zdrojích ̶ se často liší a čitelnost map se s ohledem na poměrně velkou hustotu značek výrazně snižuje. Z úsporných důvodů také bývají vojenská tažení a válečné operace vloženy do mapy ve více časových vrstvách; mapy se stávají nepřehledné, jejich výpovědní hodnota klesá. /p>
Např. mapa tažení husitských vojsk v Atlasu československých dějin v měřítku 1: 3 000 000 zachycuje pět časových vrstev husitských výprav v barvách, které jsou obtížně rozeznatelné. Obdobně působí v témže atlasu mapa třicetileté války (tažení v Evropě) ve čtyřech časových vrstvách a měřítku 1:5 000 000. Bylo by možné uvádět mnohé další válečné konflikty, zejména složité vojenské operace druhé světové války, především v Československém vojenském atlasu z roku 1965. Podobně v Akademickém atlasu českých dějin není s ohledem na měřítka map válečných tažení čitelnost na potřebné úrovni.
Závěrem
Historické mapy, zejména ve smyslu historické atlasové kartografie, odrážejí posuny a rozdílné výsledky základního výzkumu, teoretickou odlišnost a vliv ideologicky orientovaných názorů a myšlenek. Tyto procesy jsou patrné již od druhé poloviny 19. století. Tištěné historické mapy a atlasy, ale v současnosti i mapy na internetu, patří k silným nástrojům vytváření historického vědomí. Co do obsahu a kartografického zpracování se však internetové historické mapy v podobě jednoduchých náčrtků nemohou srovnávat s mapami tradiční atlasové kartografie, popřípadě s mapami na internetových portálech jako výsledcích základního výzkumu (viz Archeologická mapa ČR aj.). Mapy k českým dějinám jsou na internetu obvykle znázorněné povšechně, s chybami v zákresu hranic, v terminologii a v zeměpisném názvosloví. Mnohdy cíleně manipulují s veřejným míněním a deformují úroveň historického poznání ve společnosti.
• Archeologická mapa ČR. Dostupná z
http://www.archeologickamapa.cz/ [ověřeno 15.4.2020].
• Bláhová, M. – Fiala, Z. (eds.), Kosmova kronika česká. Praha 1972.
• Československý vojenský atlas. Praha 1965 (1966 rejstřík).
• Kameníček, F. – Horák, B.: Historicko-zeměpisný atlas školní starého, středního a nového věku. Praha 1921.
• Klímová, E.: Dějepisný atlas pro 5. ročník. 6. vyd. Praha 1989. (1. vyd. Medková, M., Praha 1980)
• Musílek, J.: Školní atlas československých dějin. Praha 1959.
• Osídlení Čech a Slavníkovská doména. Druhá polovina 10. století. Dostupné z
www.moraviamagna.cz/mapky/m_Slavnikovci.htm [ověřeno 15.4.2020].
• Předpokládaná česká kmenová území (po korekci). 8. až 11. století. Předpokládaná kmenová území. Poslední verze teorie o českých kmenech podle Rudolfa Turka (1982, s. 40) s korekcí Petra Randuse (2007). Dostupné z
http://www.moraviamagna.cz/mapky/m_ckmenu.htm;
http://www.moraviamagna.cz/mapky/m_cmyty.htm [ověřeno 15.4.2020].
• Purš, J. a kol.: Atlas československých dějin. Praha 1965.
• Semotanová, E. ̶ Cajthaml, J. a kol.: Akademický atlas českých dějin. Praha 2014, 2016.
• Tunel Blanka z pohledu archeologů – záchranný výzkum v letech 2008–2014. Dostupné z
www.arup.cas.cz/?p=27101 [ověřeno 15.4.2020].
• Územní vývoj Velké Moravy. Dostupné z
http://www.moraviamagna.cz/mapky/m_uzemvm.htm [ověřeno 15.4.2020].
• Velká Morava – Obrázky. Dostupné z
https://www.google.com/search?q=Velk%C3%A1+morava&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiezbfj_unoAhWHyKQKHWFEAXgQ_AUoAXoECBkQAw&biw=1536&bih=802 [ověřeno 15.4.2020].
• Vocel, J. E.: Pravěk země české. Praha 1868.
Literatura   ▼
• Bláha, J. – Kopp, J. – Ptáček, J. – Semotanová, E.: Diskuse o kartografické produkci pro školy I., Geografické rozhledy 25, 2015, č. 1, s. 20‒21.
• Könya, P. a kol.: Dejiny Uhorska. Prešov 2013.
• Kouřil, P. a kol.: Velká Morava a počátky křesťanství. Brno 2014.
• Lutovský, M. – Petráň, Z.: Slavníkovci, mýtus českého dějepisectví. 2. vyd. Praha 2005.
• Močičková, J.:, Dějepisné atlasy v Čechách, součást evropské atlasové kartografie 19. století. In: Švejda, A.(ed.): Rozpravy NTM 225. Z dějin geodézie a kartografie 18. Praha 2016, s. 45‒60.
• Močičková, J.: Historický atlas revolučního hnutí – historickokartografické dílo jako nástroj politické propagandy v Československu 50. let 20. století, Historická geografie 42, 2016, č. 2, s. 329‒368.
• Říha, O. – Mesároš, J. (eds.): Přehled československých dějin, II/2. Praha 1960.
• Purš, J. – Kropilák, M. (eds.): Přehled dějin Československa, I/1. Praha 1980.
• Turek, R.: Slavníkovci a jejich panství. Hradec Králové 1982.
• Semotanová, E.: Slavníkovská doména v historické kartografii. In: Dvořáčková-Malá, D. – Zelenka, J. – Šimůnek, R. (eds.): Historiografické a historické problémy středověku. Praha 2016, s. 26‒31.
• Semotanová, E.: Tři dějepisné mapy Aleše Pařízka z konce 18. století. In: Historická geografie 32. Praha 2003, s. 69‒92.
• Semotanová, E.: Dějiny, současnost a perspektivy rekonstrukčních map. In: Historická geografie 34. Praha 2007, s. 197‒215.
• Semotanová, E.: František Palacký a historická geografie. In: Šmahel, F. – Doležalová, E. (eds.): František Palacký 1798/1998, dějiny a dnešek. Praha 1999, s. 189‒197.
• Sláma, J.: Slavníkovci, významná či okrajová záležitost českých dějin 10. století? Archeologické rozhledy 47, 1995, č. 2, s. 182‒224.
• Třeštík, D.: Počátky Přemyslovců. Praha 1997.
• Turek, R.: Čechy na úsvitě dějin. Praha 1963.
• Turek, R.: Čechy v raném středověku. Praha 1982.
• Turek, R.: Kmenová území v Čechách, Časopis Národního muzea 121, 1952, s. 13 ‒50.
• Vančura, J.: Hradčany, Pražský hrad. Praha 1976.
• Vaníček, V. – Čornej, P. – Čornejová I. – Rada, I.: Dějiny zemí Koruny české I., Praha 1992.
1 Čechy v VIII. a IX. Věku, příloha publikace Jana Erazima Vocela Pravěk země české z roku 1868.
2 Mapa českých kmenů v století podle Rudolfa Turka. in: Turek, R.: Slavníkovci a jejich panství. Hradec Králové 1982, s. 11.
3 Mapa IV.2 České kmeny v 10. století s hranicemi českých kmenů a Velkomoravské říše, in: Kameníček, F. ̶ Horák, B.: Historicko-zeměpisný atlas školní starého, středního a nového věku, Praha 1921.
4 Velká Morava na mapě Území Slovanů v V. a X. století, in: Říha, O. ̶ Mesároš, J. (eds.): Přehled československých dějin II/2. Praha 1960.
5 Mapa II.2 Velká Morava v 9. století, in: Semotanová, E. ̶ Cajthaml, J. a kol., Akademický atlas českých dějin. Praha 2014, s. 39.
6 Mapa předpokládaného rozsahu Slavníkovského panství. Eva Semotanová, 2016.